Podmioty korzystające ze środowiska mają obowiązek ustalić we własnym zakresie wysokości należnych opłat za korzystanie ze środowiska oraz sporządzić wykazy o zakresie korzystania. Organami właściwymi w sprawach dotyczących korzystania ze środowiska i ponoszenia z tego tytułu opłat są marszałkowie województw.

Korzystając z aplikacji OPŁATY można wyliczyć wysokość opłat za korzystanie ze środowiska wyłącznie za lata 2009-2020.

Jednocześnie informujemy, że od 1 stycznia 2019 r. podmioty korzystające ze środowiska mają obowiązek wyliczania opłat za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza na podstawie wielkości rocznych rzeczywistych emisji określonych w raporcie do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

W związku z tym, w celu sporządzenia wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat, w tym wyliczenia wysokości opłat za lata 2019-2020 oraz lata następne, proponujemy skorzystać z bezpłatnej aplikacji uruchomionej na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami IOŚ-PIB https://krajowabaza.kobize.pl/o-krajowej-bazie/show.

Na wskazanej stronie, dostępna jest również szczegółowa instrukcja generowania wykazu opłatowego w sytemie Krajowej bazy.

Z aplikacji można skorzystać wyłącznie po wcześniejszym zarejestrowaniu się do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

Więcej o zasadach naliczania opłat za korzystanie ze środowiska można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

POBIERZ wersję instalacyjną aplikacji Opłaty

Aplikacja do wyliczania opłat

Aplikacja Opłaty służy do wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska, w tym do przygotowywania i wydruku tabelarycznych sprawozdań do złożenia w Urzędzie Marszałkowskim.

Przygotowany program dotyczy najczęściej występujących przypadków korzystania ze środowiska i nie uwzględnia wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz składowania odpadów.

Bieżąca wersja Aplikacji umożliwia:

  • wprowadzenie danych za lata 2009-2020
  • wprowadzenie danych za lata 2018-2020 wyłącznie w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza
  • wyliczenie opłat dla wprowadzonych danych
  • wydruk wykazów z wprowadzonymi danymi i wyliczonymi opłatami

Aplikacja działa na komputerach PC z systemem operacyjnym Microsoft Windows w wersjach XP, Vista, 7 i wyższych oraz zawiera instrukcję dla użytkowników.

Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne, jednak ograniczone do bezpośredniego użytku przez podmioty na ich własne potrzeby. Nie dopuszcza się korzystania z oprogramowania przez osoby i inne jednostki zajmujące się usługami komercyjnymi naliczania opłat na potrzeby innych jednostek. Szczegółowe warunki korzystania z aplikacji przedstawione są w licencji.

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące korzystania z programu, w tym uwagi dotyczące jego funkcjonalności. Prosimy o ewentualny kontakt na adres ekoportal.ms@klimat.gov.pl.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.