Podmioty korzystające ze środowiska sprawozdają się z działalności mającej wpływ na środowisko naturalne i czasem ponoszą z tego tytułu opłaty. Wybrane instytucje administracji publicznej obsługują proces sprawozdawczości, kontroli i przepływów finansowych związanych z korzystaniem ze środowiska.

Więcej o zasadach naliczania opłat za korzystanie ze środowiska można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu.

POBIERZ wersję instalacyjną aplikacji Opłaty

Aplikacja do wyliczania opłat

Aplikacja Opłaty służy do wyliczania opłat za korzystanie ze środowiska, w tym do przygotowywania i wydruku tabelarycznych sprawozdań do złożenia w Urzędzie Marszałkowskim.

Przygotowany program dotyczy najczęściej występujących przypadków korzystania ze środowiska i nie uwzględnia wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz składowania odpadów.

Bieżąca wersja Aplikacji umożliwia:

  • wprowadzenie danych za lata 2009-2020
  • wprowadzenie danych za lata 2018-2020 (wyłącznie w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza)
  • wyliczenie opłat dla wprowadzonych danych
  • wydruk wykazów z wprowadzonymi danymi i wyliczonymi opłatami

Aplikacja działa na komputerach PC z systemem operacyjnym Microsoft Windows w wersjach XP, Vista, 7 i wyższych oraz zawiera instrukcję dla użytkowników.

Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne, jednak ograniczone do bezpośredniego użytku przez podmioty na ich własne potrzeby. Nie dopuszcza korzystania z oprogramowania przez osoby i inne jednostki zajmujące usługami komercyjnymi naliczania opłat na potrzeby innych jednostek. Szczegółowe warunki korzystania z aplikacji przedstawione są w licencji.

Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące korzystania z programu, w tym uwagi dotyczące jego funkcjonalności i potrzeby rozwoju o kolejne elementy nie uwzględnione w tej wersji. Prosimy o ewentualny kontakt na adres ekoportal.ms@mos.gov.pl.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.